Ако сте пропуснали първата част, можете да да я прочетете тук:
5 места, които да посетите тази есен – I част
Пловдив
Само още няколко месеца градът ще бъде столица на културата – едно събитие, което ще остави своя отпечатък върху историята на някогашен Филипополис, а ние всички осъзнаваме или не, но в известна степен сме негови съвременници на това събитие. И ще можем да разказваме някой ден на идните поколения, така както днес се разказва за Студената война, например.
Каквото и да кажем за този град ще бъде твърде скромно и твърде малко. История – богата, минало – наситено, забележителности – в изобилие…
Започнете от Стария град – калдъръмените улички ще ви отведат до Хисар капия, до Балабановата къща, до църквата Св. Константин и Елена, до върха на тепето, от което ще можете да видите Марица, но и другите хълмове, джамията и семинарията. Старият град и Джендем теме това е сърцето на Пловдив – мястото, от което ще усетите пулса на града.
Изпийте някъде около Амфитеатъра един студен коктейл, за да се насладите на великолепните пейзажи, които се откриват и от тази страна. Спуснете по някоя от уличките, за да излезете на централната улица. А тя е най-дългата пешеходна зона в цяла Европа – 1750 метра.
В единия й край ви очаква старият-нов хотел Тримонциум с Цар Симеоновата градина. Някога в централния парк имаше езеро с лодки и пеещ фонтан. Сега отново ги има, но в нова, модерна версия. В другата част ви очаква среща с Античния стадион, Джумая джамия. А преди да достигнете до тях кривнете зад централна поща, за да видите и Римския форум.
На Джумая Джамия има турска сладкарница – за сладки приказки на турско кафе в ориенталска обстановка. След това продължете към Капана – една изключително невероятна арт-зона, от която няма да ви се тръгва.
И все пак ако продължите ще се озовете до подлеза, който пък ще ви отведе до Пешеходния мост на река Марица. Отвъд реката е най-старият квартал на Пловдив – Кършияка. Ако още имате сили то обезателно отскочете до Гребната база и до Альоша.
Верона
Извоювала си е отдавна славата на града на любовта и романтиката с къщата на Ромео и Жулиета. Е, всеки, който е бил там знае докъде е реалността и откъде започва рекламата. Купища бележки са окачени къде ли не из къщата, което донякъде е обида за пренебрежението към другите места, които могат да се видят във Верона. Градът заслужава внимание защото тук са творили забележителни художници, архитекти и скулптори, оставили ценно наследство за днешните поколения. Заради Амфитеатъра, заради замъка Сан Пиетро, заради кулата Ламберти, заради пиаца Ербе, заради цялостната атмосфера, която притежава северния италиански град.
Пролетта е перфектен сезон човек да попадне където и да било в Италия. Обикновено времето е приятно, защото все още не са настъпили големите горещини. В края на април се отбелязва и празника на града, а това превръща улиците в истинска жива сцена.
Не пропускайте да изпиете кафе на крак – типично по италиански. Отделете си обаче време да се насладите и на някое от чудесните италиански менюта с чаша Бардолино – виното, което се прави от монаси точно във Верона.
Още за забележителностите в този град можете да прочетете тук: Верона – градът на любовта… или на Борис I Покръстител
Севиля
Винаги е време за южна Испания. Ако ви дотегне от сивотата, която понякога обземат повечето градове, то вземете билет за южна Испания и нейната столица. Севиля е от онези градове, съхранили по един забележителен начин своето историческо минало.
То пък е смесица от арабска и европейска култура и архитектура. Освен това градът е и добра отправна точка за посещение на поне една дузина интересни места – Кордоба, Гранада, Малага, Ронда, Нехра, а дори и за атлантическото крайбрежие. Севилските улици са като сцена на открито – току отнякъде ще чуете страстния звън на китари, потропване от токчета и… оле… фламенко…
Ако имате само ден за този невероятен град, то най-лесният вариант да го разгледате е с туристическите автобуси. Така гарантирано няма да пропуснете нищо от иначе дългия списък със забележителности.
Времето на маврите е оставило своеобразен и траен отпечатък и в кухнята. Не пропускайте да похапнете тапас в комбинация със сангрия.
Още за Севиля можете да откриете тук:
Приказка за европейската Шехерезада или къде е душата на Испания I
Брюксел
На пръв поглед Брюксел винаги поражда асоциация на скучен град, в който работят еврочиновниците. Много владетели обаче са оставили своя отпечатък върху белгийската столица. Голяма част от града е била опустошена от атаката на френския крал Луи XIV в края на 17 век. Наполеоновите войни също оставят отпечатък, който в крайна сметка обаче довежда до идеята за независимост – акт, който се случва с коронясването на Леополд I за крал, а Брюксел е обявен за столица, годината е 1831.
Легендата разказва, че Брюксел се е зародил около малък параклис, построен от свещеника Свети Горик още през VI век. Летоброенето започва обаче четири века по-късно с изграждането на първата крепост. Селището се превръща в център на търговията, а населението достига 30 хиляди души.
В миналото Брюксел е бил известен със своите занаяти. Днес всъщност също – брюкселската дантела, вкусните гофрети, шоколадът, черешовата бира…
А на централния площад винаги кипи от живот. Всичко започва и свършва на Grand Place, даже и голямото българско хоро. Казват, че това е един от най-красивите площади не само в Белгия, а и в Европа. Сградите са комбинация от готически и барокови елементи, а от тази точка ароматът на шоколад ще ви изкуши да поемете по някоя от малките улички, в които има множество ресторанти.
Александруполис
Какъв по-добър сезон по бреговете на Егейско море от есента – далеч от глъчката на туристите, в компанията само на местните. При късмет сезонът тук продължава дори и през октомври. Ех, какво ли щеше да е Западна Тракия да беше наша…
Градът е бил в българско владение в периода от 1941 до 1944 г. Другата българска следа е коренът на Капитан Петко Войвода – родната му къща, за съжаление от нея няма и помен, се намира в близост до града.
Иначе Александруполис е сравнително „млад“ с не дотам дълга история. Сведенията сочат, че в средата на 19 век на това място е съществувало кафене и караулен пост за наблюдение на контрабандисти. Малко след това рибари от съседните села започват да се заселват, образувайки село Деде Агач – в превод от турски „дърво на отшелник“. Историята разказва, че под сянката на многовековен дъб е бил погребан турският от отшелник Деде.
Сегашното име градът получава в чест на гръцкия крал Александрос I.
Освен фарът, който е вторият по големина в Европа, си струва да се посетят и катедралните храмове „Свети Николай“ и „Свети Димитър“.
И ако морето не ви е достатъчно – можете да се разходите до делтата на река Марица, в която могат да се видят редки видове.
Още пътеписи:
Англия
На лов за приключения в Лондон
На лов за приключения в Лондон – Нотинг Хил
Германия, провинция Бавария
Веселите къщи на Хундертвасер или кой е австрийският Гауди?
Кралското езеро и неговите 100 годишни лодки
С деца в Бавария – поредица – I част
С деца в Бавария – поредица, II част
Баварски пътешественик – поредица, I част
Баварски пътешественик – поредица, II част
Баварски пътешественик – поредица, III част
Баварски пътешественик – поредица, IV част
Баварски пътешественик – поредица, V част
Баварски пътешественик – поредица – VI част
Баварски пътешественик – поредица, VII част
По следите на романтичния път – поредица, I част
По следите на романтичния път – поредица, II част
Очарованието на един средновековен коледен базар
Вековна история – най-значимият коледен базар в Германия
Октоберфест – нещо повече от празник на бирата
Най-дългият замък в света – запознайте се!
Roseninsel – едно малко популярно местенце до Мюнхен
Неустоим италианско-провански чар по бреговете на Германия
Тропическото бижу на Германия – остров Майнау
Добре дошли в страната на рисуваните къщи
Ски в Германия – кое е най-доброто място?
Да ви представим – Линдау – един от най-красивите пристанищни градове
Кой е „Принцът от приказките“ и какво му дължи Бавария?
Германия
С деца в Германия – Лудвигсбург
Пет места за Великденските празници
Най-дългият пешеходен мост в света e в Европа
Швейцария
Зимен уикенд в Шафхаузен и Люцерн
Лихтенщайн
Миниатюрната монархия Лихтенщайн
Франция
Колмар – една разходка в средновековието и не само
Италия
Доломитите – италианското очарование на севера
Верона – градът на любовта… или на Борис I Покръстител
Дестинация „Милано“
Градът на Галилео Галилей и Свети Антонио – Падуа
Триест – извън блясъка на прожекторите
Венецианската лагуна и нейните тайни места
Венеция – La Serenissima* – не само за пътешественика
Австрия
Халщат – древната магия на Австрия
Златният покрив на Австрия – Инсбрук
Клагенфурт – австрийска приказка със словенски привкус
Четири дни в Австрия и Бавария – поредица
Испания
Приказка за европейската Шехерезада или къде е душата на Испания I
Малта
Магията Малта – Кръстоносният поход
Магията Малта – трета част
Магията Малта – Синята пещера и една среща с акула
Гибралтар
Страната на „крадците“, които са под защита на закона
Португалия
Шотландия
Пролетна островна приказка – Шотландия
Пролетна островна приказка – продължението
Гърция
Родос – едно от чудесата на света
Словения
„Лю“ като любов…, не… като Любляна
Чехия
Прага – една разочароваща мечта
За Прага… или хубаво… или нищо
Хърватска
Загреб – „Градът на Милионите Сърца“
Словакия
Замъкът Девин – символът на славянството
Братислава – една приятна изненада
Румъния
Малката Виена или кой е градът на банатските българи и на Тарзан
Северна Африка
Тунис – извън зоната на туристическия комфорт
Градът на влюбените, на художниците, на поетите – синьо-белият град
Европа
5 места, които да посетите тази есен – I част
Гозбите на стария континент – къде, какво да похапнем
Европейска разходка с лодка по канали – последвайте ни
Желязната църква „Свети Стефан“ в Истанбул – 120 години история
Новият център на Европа – Баварското село Гадхайм
Най-бързото влакче в Европа – FERRARI LAND
69°N северна ширина или защо се влюбих в Тромзьо?
Азия
Сонгкран – Нова Година в Тайланд
Америка
Орландо и „пенсионерският“ щат Флорида
България
Образцовото село с пионерското име – Чавдар
Български потайности – между Средна гора и Стара планина
Пловдив – европейска столица на културата 2019
Пловдив – европейска столица на културата
Рилският манастир – едно от най-добрите места на планетата
Панагюрското златно съкровище пак е в „дома си“
ЮНЕСКО обяви Габрово за град на занаятите
Черноморец – градът с непознатата хилядолетна история, дух и традиции
Първият по рода си културно-исторически парк в света ще бъде в България