и за малки, и за големи
Този пътепис чакаше ред, докато не попаднах на запитване какво интересно може да се види в Щутгарт и района.
Моята лична класация изглежда в този ред – Улм, Лудвигсбург, Щутгарт. А ако разширя малко периметъра задължително бих включила и Швебиш Хал. На него обаче ще му посветя специално „издание“ – все пак там се провежда единственият венециански карнавал извън пределите на Италия.

Аз съм почитател на архитектурата. Особено на замъците, крепостите. Това не означава, че не въздишам по природните дадености и красоти, но всъщност това, което остава за поколенията е това, което е сътворило човешката ръка. И доказателствата ги виждаме от най-древните цивилизации, останали съхранени до днес.
Но да оставим тази тема, не сега й е мястото.
Лудвигсбург ни се „случи“ на път за Карлсруе. Отправната ни точка е Мюнхен, което прави маршрутът много труден заради километричните задръствания всеки път на Щутгарт. Това е една от най-натоварените отсечки в Германия. Конкуренцията й е сериозна в лицето на входната магистрала Австрия-Германия, при Залцбург или пък във вътрешността – по аутобана Дюселдорф-Мюнхен между Вюрцбург и Ашафенбург.
Около 10-ина километра делят Щутгарт от Лудвигсбург. За града бях чела в един от романите на един английски шпионин. След Втората световна война там се разполага щаб-квартирата, която да разследва националсоциалистическата партия. Знаех също, че там се намира един от най-големите замъци сред бароковите комплекси в страната.
Централната част на градчето може да бъде обиколена за около 30 минути, а вероятно и по-малко, но за сметка на това в никакъв случай не бива да се пропуска приказната градина. Мястото е толкова увлекателно, че съвсем спокойно може да му се отдели и цял ден.
Най-добрият сезон за посещение със сигурност е началото на пролетта, когато градините на двореца изобилстват от стотици лалета. През лятото трите зони с цветя са не по-малко очарователни. Има розови и билкови градини, кътчета, които ще ви пренесат далеч в Азия или по-близо – някъде из италианския остров Сардиния или въобще из Средиземноморието. Дворцовият комплекс е заграден от три страни с градини, разположени на площ от 30 хектара.

Наред с това градините са домакин и на различни фестивали. Например – на пясъчните фигури.


Локация
Ако пътувате със самолет най-близките летища са Щутгарт и Карлсруе. Оптималният вариант е с 3-5 нощувки, като времето би могло да се разпредели според предпочитанията. Една от възможностите – един ден Щутгарт. Освен централната част ако обичате луксозните автомобили можете да посетите Мерцедес и Порше. Един ден за двореца Лудвигсбург и приказните градини, които са до него. Един ден задължително в Улм – градът на Айнщайн, но и не само. Ако обичате старинната атмосфера, можете да отскочите до градчета Швебиш хал. Атмосферата на старинните улички и къщи, разположени покрай реката, е невероятна. И разбира се разходката няма да е пълноценна без най-красивия замък в региона – Hohenzollern. Намира се на 70 км. от Щутгарт. А ако ви се откъсне още един ден, посветете го на Хайделберг – единственият град, който благодарение на любовта на американците към него, е пощаден по време на бомбардировките. Градът, който преди две години избраха за посещение и принц Уилям и съпругата му.

Историята на Лудвигсбург
XVII век – на това място се е намирало малко езеро-рибарник с ловно стопанство. Краят на века (1693 г.) френски войски опожаряват всички сгради, разграбвайки преди това всичко ценно.
В началото на XVIII век Philipp Joseph Jenisch планира да издигне ловен дворец. След това обаче е решено да се издигне нова резиденция за херцог Еберхард Лудвиг. Имало един основен проблем – парите не достигали, въпреки непрестанното увеличение на данъците.
Стигнало се даже дотам, че херцогът разрешил на строителите да се заселят около двореца – безплатно, без да им налага такси. Така възниква и самият град.

И така през годините се добавяли различни крила и днес Лудвигсбург наброява цели 19 сгради с общо 452 помещения.
В рамките на двореца-резиденция има две църкви, а в криптата на едната са погребани 10 владетели.

През 1954 г., когато се отбелязва 250 годишнината от създаването на двореца, са възстановени градините по оригиналните барокови планове.
50 години по-късно в двореца се откриват и четири музея – Бароква художествена галерия, Дворцов театър с интересна сценична техника, на която се представят представления на Щутгарт операта. Сред майсторите на четката са италиански и немски автори от XVII и XVIII век.
Днес Лудвигсбург е дом на четири университета. В зависимост от сезона, в който се посещава може да се направи и кратка консултация с официалната страница на града – летните месеци изобилстват от различни интересни събития.
https://www.ludwigsburg.de/start.html
Входът за двореца-резиденция струва скромните 6 евро, като казвам това сравнявам с цените в Мюнхен – там замъкът Нимфенбург е с цена 11.50, а ако човек иска да види и резиденцията трябва да плати още 8-9 евро.
Типично по немски можете да свалите и специалното приложение, което със сигурност ще бъде полезно както като информация, така и ако случайно се „изгуби“ човек в някой от всичките зали.
https://www.schloss-ludwigsburg.de/besuchsinformation/schloss-app/
Още от задната част на двореца забелязах на съседния хълм нещо като крепостна стена.

Дотогава нямах и представа, че ни очакваше още една интересна среща. След като се потопихме в атмосферата на градините и детските работилници, продължихме към парка. Така достигнахме до Märchengarten (Приказна градина). Изненадата ни бе голяма, когато се оказа, че за това така изпъстрено с всякакви интересни забавления за децата е безплатно.

Едно място, което наистина пренася в друг свят. Ще си припомните героите Макс и Мориц, които тук имат своя дом… ще си припомните за Баба Яга или пък ще видите къде живее Жабокът-принц… това е един свят на очарователни принцеси, но и на красиви принцове, на митични създания и на вълнуващи приключения с героите от 1001 нощ – Синдбад, Аладин и Али Баба. Ако сте търпеливи ще откриете и Кулата на Рапунцел, която спуска своята дългааа плитка. Един наистина фанастично-магичен свят. Отделни къщички разказват различни приказки.
в света на разказвача мелницата с лодките
Приказната градина е създадена през далечната 1959 г. с девет приказни сцени, а днес те са вече 40. Нейният баща е Алберт Шьохле.
На входа на приказната градина ни посреща мъдрият разказвач, който ви кани в вълшебния свят на приказките с отворена книга с приказки в ръката си. В двора живее още Гигантът на Лудвигсбург, който пази освен децата и всички благородници в парка.
Успях да си представя какво е да управлявам кралство, възкачвайки се на престола. Е, до него не стигнах съвсем лесно, но няма да разкривам изненадата, която очаква всички на това място.
В света на „1001 нощ“ влакче, не само за деца „Приказки от 1001 нощ“
След това нашата приказка продължи по пътя на Бах – с лодки, разгледахме водни мелници и се прехвърлихме в света на „Малкият шивач“ и „Пинокио“.

Огледахме се и в огледалото на Снежанка… и още много вълшебни часове в приказната градина. Няма да разкривам всичко, само ще кажа, че на финала има и малък Wasserspiel.
А когато решихме, че всичко свърши се оказахме в ботаническата градина.

Лудвигсбург определено заслужава вниманието на всеки!
авторска рубрика и снимки: Димитрина Пандурова
Ако обичате да пътувате, можете да виртуално да посетите още много места:
Бавария
Веселите къщи на Хундертвасер или кой е австрийският Гауди?
Кралското езеро и неговите 100 годишни лодки
С деца в Бавария – поредица – I част
С деца в Бавария – поредица, II част
Баварски пътешественик – поредица, I част
Баварски пътешественик – поредица, II част
Баварски пътешественик – поредица, III част
Баварски пътешественик – поредица, IV част
Баварски пътешественик – поредица, V част
Баварски пътешественик – поредица – VI част
По следите на романтичния път – поредица, I част
По следите на романтичния път – поредица, II част
Очарованието на един средновековен коледен базар
Вековна история – най-значимият коледен базар в Германия
Октоберфест – нещо повече от празник на бирата
Най-дългият замък в света – запознайте се!
Roseninsel – едно малко популярно местенце до Мюнхен
Неустоим италианско-провански чар по бреговете на Германия
Тропическото бижу на Германия – остров Майнау
Добре дошли в страната на рисуваните къщи
Ски в Германия – кое е най-доброто място?
Да ви представим – Линдау – един от най-красивите пристанищни градове
Кой е „Принцът от приказките“ и какво му дължи Бавария?
Германия
С деца в Германия – Лудвигсбург
Пет места за Великденските празници
Най-дългият пешеходен мост в света e в Европа
Швейцария
Зимен уикенд в Шафхаузен и Люцерн
Франция
Колмар – една разходка в средновековието и не само
Италия
Доломитите – италианското очарование на севера
Верона – градът на любовта… или на Борис I Покръстител
Дестинация „Милано“
Градът на Галилео Галилей и Свети Антонио – Падуа
Триест – извън блясъка на прожекторите
Венецианската лагуна и нейните тайни места
Венеция – La Serenissima* – не само за пътешественика
Австрия
Халщат – древната магия на Австрия
Златният покрив на Австрия – Инсбрук
Испания
Приказка за европейската Шехерезада или къде е душата на Испания I
Малта
Магията Малта – Кръстоносният поход
Магията Малта – трета част
Магията Малта – Синята пещера и една среща с акула
Гибралтар
Страната на „крадците“, които са под защита на закона
Португалия
Шотландия
Пролетна островна приказка – Шотландия
Пролетна островна приказка – продължението
Гърция
Родос – едно от чудесата на света
Словения
„Лю“ като любов…, не… като Любляна
Чехия
Прага – една разочароваща мечта
За Прага… или хубаво… или нищо
Хърватска
Загреб – „Градът на Милионите Сърца“
Словакия
Замъкът Девин – символът на славянството
Братислава – една приятна изненада
Румъния
Малката Виена или кой е градът на банатските българи и на Тарзан
Северна Африка
Тунис – извън зоната на туристическия комфорт
Градът на влюбените, на художниците, на поетите – синьо-белият град
Европа
Гозбите на стария континент – къде, какво да похапнем
Европейска разходка с лодка по канали – последвайте ни
Желязната църква „Свети Стефан“ в Истанбул – 120 години история
Новият център на Европа – Баварското село Гадхайм
Най-бързото влакче в Европа – FERRARI LAND
69°N северна ширина или защо се влюбих в Тромзьо?
Азия
Сонгкран – Нова Година в Тайланд
Америка
Орландо и „пенсионерският“ щат Флорида
България
Пловдив – европейска столица на културата 2019
Пловдив – европейска столица на културата
Рилският манастир – едно от най-добрите места на планетата
Панагюрското златно съкровище пак е в „дома си“
ЮНЕСКО обяви Габрово за град на занаятите
Черноморец – градът с непознатата хилядолетна история, дух и традиции
Първият по рода си културно-исторически парк в света ще бъде в България
[…] С деца в Германия – Лудвигсбург […]
[…] С деца в Германия – Лудвигсбург […]
[…] С деца в Германия – Лудвигсбург […]