Да се признае българският език като майчин, с тази задача преди три години започнаха да се занимават българи от Дюселдорф. Така през 2015-2016 г. за първи път темата бе отворена в публичното пространство със събирането на подписи в нейната подкрепа.
Часове по майчин език се полагат по право, но първата стъпка е езикът да бъде признат като такъв. Когато това се случи се организират и самите часове, като учебните заведения се задължават да наемат квалифицирани преподаватели и да осигуряват учебните помагала. Така например в Дюселдорф в училищата се преподава сръбски, хърватски, гръцки, а това е станало възможно благодарение на усилията на съответните общности в града.
В училищата в Германия децата посещават свободно избираеми предмети и ако се преподава български език те биха могли да го изберат, обясняват инициаторите как практически би могло да се случи това.
Какво е необходимо за да може и българският език да се изучава?
Първото условие е да има родителска инициатива и 60 родители с подписите си да заяват, че желаят техните деца да изучават български език. Когато това условие е изпълнено процедурата се задвижва като се подава молба в т.нар. Schulamt в общината. Следващото изискване, преди да се въведе обучението, е да има поне 15 ученици между 1 и 4 клас и 18 ученици съответно от горните паралелки – между 5 и 10 клас. Часовете по български език са сборни и се провеждат следобед в няколко училища, а а не във всяко едно, в което учат и български деца.
Каква е ползата? Всички деца – от предучилищна възраст до пети клас биха могли да учат и говорят на български език, като занятията са в 4 групи.
По информация на Дойче веле български език като допълнителен предмет вече се преподава в училища в Кьолн. Обучението се въвежда за първи път през учебната 2016/2017 г., а с това българският език става 19-ият чужд език. Към 2019 г. общо в три училища в града се изучава български език.
Интересът сред българската общност е много голям. В провинция Северен Рейн-Вестфалия изучаването на майчиния език е заложено в закона за образованието, който дава правото на учениците да могат да изучават родния си език. Обучението се нарича „Herkunftssprachlicher Unterricht“.
Ако вие живеете в Бон и бихте искали вашето дете да изучава български език бихте могли да подкрепите петицията, която се организира от Ina Yanakieva Verfasser der Petition kontaktieren
Към 31 декември 2015 г. броят на българските граждани в Германия е 226 926 души. За сравнение – 10 години по-рано сънародниците ни в страната са били едва 39 153 души.
Още по темата: