26Дали Словения няма да се превърне в следващата Гърция за българите?
500 евро ще получават най-бедните пенсионери в Словения, реши днес парламентът на бившата югорепублика. Целта на социалната мярка е да се избегнат социални помощи сред хората, които имат нужната възраст и трудов стаж за да се пенсионират. От промяната, която беше приета с пълно мнозинство, ще се възползват над 45 хиляди души.
Средният брутен месечен доход на глава от населението в началото на тази година бе около 1600 евро. Общият брой на пенсионерите е около 440 хиляди
Струва си да се отбележи, че пенсионерската партия има 10 от общо 52-те депутатски места на управляващата коалиция. Без тях тя би се лишила от мнозинство.
Да припомним, че Словения въведе еврото още през 2007 г., когато България се присъедини в ЕС, а така тя изпревари всички други страни от Източния блок. По данни на Евростат 5.2 % от хората в страната живеят в тежки материални лишения. В България този дял е почти 35 на сто.
арантирана минимална пенсия от 500 евро ще получават най-бедните пенсионери в Словения, реши парламентът на страната днес, предаде БНТ. Целта е никой от изпълнилите критериите за възраст и трудов стаж граждани да не прибягва до социални помощи.
При близо 1600 евро среден брутен месечен доход на глава от населението в началото на тази година 98 200 словенски пенсионери от общо 440 хиляди са получавали по-малко от 500 евро на месец, сочат данните на осигурителните фондове.
Новият минимум от октомври ще получават 45 200 души. Тази промяна беше приета с пълно мнозинство от 74 присъствали в пленарната зала на 90-местния парламент депутати.
Тя стана факт в резултат от усилено лобиране на коалиционните партньори от Демократичната партия на пенсионерите в Словения. Пенсионерската партия има 10 от 52-те депутатски места на управляващата коалиция и без тях тя няма да има мнозинство.
„Съгласете се, че пенсионерите все още са подложени на стрес заради приложените и спрямо тях антикризисни мерки за бюджетни икономии. Това правителство се опитва всякак да подобри живота на пенсионерите и социално слабите“, коментира премиерът на Словения Миро Церар.
5.Бившата югославска република първа от източния блок въведе еврото през 2007 година. Брутният ѝ вътрешен продукт на глава от населението е 18 700 евро. Но според Евростат 5.2% от общо два милиона словенци живеят в тежки материални лишения. За сравнение в България делът на хората в това положение е близо 35 на сто.