Пазарите отчитат рекорден ръст – за изминалите 5 години златото е увеличило стойността си с 42%
Според специалистите това е знак, че предстои рецесия в световен план.
Една от основните причини за покачването на цената на благородния метал е търговската война между САЩ и Китай, която се засилва в последните месеци. Отражение оказват както тежките мита на китайските стоки и ответната китайска реакция, така и скандалът с Хуавей. От друга страна Европа също се тресе – ситуацията и неясните въпросителни около Брекзит, както и несигурният паунд също са фактори, които водят до скок на цената.
Експертите на международните пазари напомнят, че английската валута е една от трите основни, в които се котира златото на лондонската метална борса.
Ето и топ 5 на държавите с най-големи златни резерви
- САЩ – 8.133 5 тона
- Германия – 3.369 7
- Италия – 2 451.8
- Франция – 2 436
- Русия – 2 150.5
Същевременно прави впечатление, че много страни непрекъснато увеличават златните си резерви. Така например Германия още преди 2 години репатрира 674 гона злато, което години наред държеше в трезори в Париж и Ню Йорк.
Златото е предпочитано за инвеститорите в период на икономическа криза, тъй като рискът от загуба е много нисък. Цената му обикновено пада когато икономиката е във възход, тъй като тогава средствата се инвестират в други сфери с по-бърза печалба.
Има 2 вида инвестиция в злато:
- Бижутерско злато като бижутата струват почти двойно спрямо борсовата цената на златото, което е вложено в тях. Влияние за това оказват труда на златаря от една страна и надценката на продавача.
- Инвестиционно злато – то е 24-карата (проба 999.9) и с Директива 112/2006 на Европейския съюз и Закона за ДДС е освободено от ДДС, мито и други данъци. Продава се под формата на монети и кюлчета
Още по темата: