Храмът ще бъде в едно от предградията на мегаполиса Истанбул, в което живеят 17 хиляди сирийски християни
В Турция досега беше забранено да се строят нови храмове, а беше разрешена само реставрация на стари. По тази причина почти 100 години – от 1923 г., не е издигана християнска църква.
Разрешителното за строеж на новата обител бе издадено още преди 4 години, а искането на асирийската православна общност е отпреди 10 години. Асирийците са последователи на на древните източнохристиянски практики. Те се молят на арамейски – езика, на който се смята, че е говорел Исус.
Според турския президент Реджеп Тайп Ердоган, който лично направи първата копка, храмът ще бъде завършен в срок от 2 години.
Според интернет-енциклопедията Уикипедия в южната ни съседка в миналите векове е имало общо 10 православни църкви. Не малка част от тях са преустроени в джамии в това число и Света София – най-известната в света.
Сред запазените и до днес обаче са храмът Свети Георги в Одрин. Впрочем в Одрин има две православни църкви – другата е Свети св. Константин и Елена.
Едно от най-известните православни места в Истанбул е желязната църква „Свети Стефан“, която неотдавна беше реконструирана. По-малко известен е храмът Свети Димитър, построен през 1919-1921 г. при православното гробище в града. Още един параклис има и в двора на българската патриаршия в кв. Шишли.
фото: Димитрина Пандурова
Още по темата: