Годишнината ще бъде почетена с новоизлязлата книга с есета на писателя – „Колективният фалш“ на издателство Рива. Представянето ще бъде от 18 часа днес в Нов театър на НДК, а тема на разговор ще бъде и включването на творби на публициста в учебната програма.
Българският писател, драматург и дисидент е роден на 1 март 1929 г. в Царство България.
Едно от първите му произведения е повестта „Мъже“, която излиза през 50-те години. През 70-те отношенията му с комунистическата партия се влошават, негови пиеси са прени и той напуска България. Първоначално заминава за Италия, но след това се мести в Лондон. Там създава и едни от най-емблематичните си произведения – „Задочни репортажи за България“. Есетата му са излъчвани по радио Свободна Европа, а в тях той разкрива какъв всъщност е животът в социалистическа България, критикувайки партийната номенклатура. Марков работи също в българската редакция на ББС.
Заради силно критичната му дисидентска и обществена дейност попада под мерника на Държавна сигурност, която планира и мероприятия по физическото му отстраняване.
На 7 септември 1978 г. в Лондон писателят е прободен с чадър, чрез който всъщност е изстреляна миниатюрна отровна сачма. Четири дни по-късно, на 11 септември, писателят умира. Убийството му повдига сериозни коментари в световен мащаб. Въпреки проведените множество разследвания както в Обединеното кралство, така и в други страни, извършителят официално остава неизвестен.
Пред БНТ Димитър Бочев, колега на Марков коментира, че именно с есетата си от „Задочни репортажи за България“ писателят ще бъде включен за изучаване в средните класове.
Откъси може да прочете тук:
https://chitanka.info/text/2898-zadochni-reportazhi-za-bylgarija
фото: The Telegraph
Още по темата: