В обширен материал по темата Spiegel коментира, че страната е станала един от най-големите износители на оръжие в света, а правителството се е превърнало в „помощник за усъвършенстването на диктатурите“.
От своя страна Министерството на икономиката на своя уебсайт коментира: „Износът на оръжие не е средство за икономическа политика, в действителност десетки хиляди работни места зависят от индустрията.“
Според изчисления на Фондацията „Ханс Бьоклер“, около 55 000 души са работили през 2015 г. в оръжейна компания или в сферата на въоръженията.
Сред най-големите работодатели са производителят на самолети и хеликоптери Еърбъс, производителят на автомобили Rheinmetall и корабостроителят Thyssenkrupp.
Ето какво показва и статистиката по отношение на износа. 14.48 млрд. евро за последните четири години са приходите от доставки на оръжие от Германия към държави, които са извън военния алианс и евросъюза, сочат данните, станали ясни в отговор на парламентарен въпрос.
В голямо търсене са фрегатите, производени от германските компании.
В периода 2014-2017 разрешителните за износ на оръжие са на стойност над 25 милиарда евро, което е с 21 % повече от данните за предходните 4 години, когато управляваше коалицията на консерваторите с либералите.
Spiegel припомня, че политиката за износ на оръжие ще остане спорна тема в предстоящите коалиционни преговори.
фото: Spiegel Online
източник: http://www.spiegel.de/politik/ausland/ruestungsexporte-so-steht-es-um-die-branche-in-deutschland-a-1189627.html