Това е целта на коалицията в Германия, която трябва да се постигне до 2022 година
Ако тя се реализира означава, че до 2030 г. по пътищата в Германия ще има средно между 7-10 млн. електропревозни средства.
Мерките бяха набелязани по време на т.нар. „среща на върха“ в началото на тази седмица в германската столица.
Според експерти федералното правителство е пропиляло ценни години по темата и за това сега трябва да се действа решително за да бъдат заменени повече двигатели с вътрешно горене от такива с ниски емисии на замърсяване.
Освен електромобилите Германия има и други алтернативи и това са водородните технологии, които иска да популяризира през следващите години. Предстои до края на годината да бъде представена и специална стратегия, а целта е страната да стане „номер 1 в света“, заяви министърът по икономическите въпроси Петер Алтмайер по време на конференция „За националната водородна стратегия“ в Берлин. Водородът може да се произвежда без емисии на CO2 и той е „ключова суровина за дългосрочен успешен енергиен преход“, коментира още той.
За да бъде ефективна тази стратегия е необходимо да се произвеждат коли на достъпни цени.
Министърът на транспорта Андреас Шеер счита, че автомобилната индустрия има задължение:
„Много проучвания и пилотни проекти за водородни и горивни технологии вече са финансирани. Сега автомобилната индустрия трябва да изведе на пазара превозни средства на достъпни цени и да покаже на хората, че технологията работи надеждно.“
Според автомобилния министър 60 000 автомобила с водород ще се движат в Германия след три години. В момента техният брой е едва 600. За да се случи това обаче освен всичко друго е необходима и добра инфраструктура. До пролетта на следващата годиа ще има 100 бензиностанции в Германия, а до 2021 г. трябва да се добавят още 15. От друга страна индустрията изисква повече пари за изследвания и разработки и по-малко препятствия за икономическо използване на водорода.
Тъй като Германия ще остане дългосрочен износител на енергия е важно да се насърчи развитието на глобален водороден пазар, твърди Федерацията на германската индустрия. Страни като Китай, Япония и Южна Корея са много по-активни в района, критикува парламентарният вицепрезидент на FDP Майкъл Теурер. Според него политическата коалиция поставя прекалено голям акцент върху автомобилите с батерии за сметка на тези с водород.
източник: https://www.tagesschau.de/inland/mobilitaet-wasserstoffantrieb-101.html
фото: Motor-Talk