Обичате ли пъзелите? А знаете ли кога и как се създават? Настанявайте се удобно на фотьойла, вземете си и една игра под ръка, а аз ще ви разкажа.
Градчето е съсед на Меерсбург, Фридхрисхафен и Линдау.
Това е родното място на пъзелите!
Било е преди цели 137 години.
1884 г. се смята за началото на летоброенето на играта на пъзел. Неин създател е Ото Майер, а първата игра се нарича – Die Reise um die Erde (Пътуване около земята) Това се случва след бестселъра на Жул Верн „Около света за 80 дни“.
Играта е струвала цели 3 златни марки.
Самият Майер е роден в Равенсбург през 1852 г. като син на продавача на книги и издател Карл Майер. Той поема дяловете на родителите си в издателството на Dorn’sche в Равенсбург през 1876 година. Няколко години по-късно, вдъхновен от развието на образователната реформа по негово време, основава и собствено издателство.
През същата тази година – 1883, младият издател подписва първия авторски договор, който съществува и до днес и оттам нататък номерира игрите, които публикува, със своето съкращение като OM 1 и т.н. (O [tto] M [aier], игра №. 1, 2р 3 и т.н.
Неговата цел: да комбинира развлечения и инструкции. Неговата максима: учи се, като правиш. И това комбинира винаги с високо качество.
Още през 1884 г. се появяват първата настолна игра, пътешествието около света и първите младежки истории от пастор Кристоф фон Шмид.
След 1900 г. са добавени книжки с картинки, занимателни игри и инструкции за моделиране и самодейно изкуство. През 1925 г., годинат, в която Ото Майер умира, са публикувани над 1000 продукта.
По-нататък издателството се поема от тримата му синове. Съответно те видоизменят и усъвършенстват непрекъснато игрите.
Средата на 50-те години фирмата на Майер е вече в ръцете на неговия внук, който носи и имената му. Той е управлява заедно с братовчедка си Дороте Хес-Майер.
Игрите и пъзелите са най-силния стълб на издателството на Майер.
Утрояването на продажбите през 50-те години води до разширяване на производство през 60-те години, като индустриализацията също оставя своя отпечатък. 70-те години фирмата се разраства и започва да изгражда своите дъщерни дружества, завладявайки Европа.
През миналата 2020 г. за компанията на Ото Майер работят 2304 служители, които са генерирали продажби от 632 млн. евро.
Естествено в града има и музей на пъзела.
Наред с това Равенсбург е наричан още градът на кулите и портите. Запазени са общо 17 кули, като градът е бил пощаден през Втората световна война.
Обертор се смята за най-старата градска порта, където се намира „камбаната на грешниците с малка ръка“. Името идва от това, че тя е удряна във високия 42 метра фронтон по време на средновековните екзекуции.
Долната порта, построена през 1363 г., е с машикулация, която по това време служи като защита срещу врага.
Зелената кула пък е оборудвана със зелени остъклени керемиди, е била използвана като затвор от 1837 г. до началото на 20-ти век.
На това място попаднахме малко случайно и някак набързо. За жалост! Посетихме го с група познати и приятели преди повече 4 години. Поводът бе Обединението на Германия.
Тръгнахме от Мюнхен, обядвахме в Равенсбург, потопихме се в следобедната атмосфера на Констанц, който ще го запомня с една невероятна негова галерия, нощувахме във Вайнгартен, а на другия ден се потопихме в атмосферата на приказния и екзотичен остров Майнау. Ах, какви времена бяха само! Спомням си с лека ностатлгия и ми се иска отново да бъде същото.
/ Неустоим италианско-провански чар по бреговете на Германия
Да ви представим – Линдау – един от най-красивите пристанищни градове
И с това не свърши всичко. На връщане попаднахме в Меерсбург, който се оказа една голяма и сочна черешка. Цялата тази магнетична програма сместихме само в два дни. Два дни, но вълшебни.
За още теми, истории и снимки може да последвате страницата – Германия отблизо във Фейсбук.
авторска рубрика: Димитрина Пандурова