По този показател оказва се, че България е сред страните с добра медицина
Трудно е тогава да се обясни защо всяка година десетки дела за лекарска грешка се завеждат в съдилищата. * В 40% от тях съдът признава, че медиците не са приложили стандартите и не са направили необходимото за лечението на пациентите и присъждат обезщетение.
Според последно изследване сериозните медицинските грешки са 18%, а малките – 48%.
„Почти 10% от пациентите в най-добрите болници в света получават увреждания при тяхното лечение, което води до сериозни финансови проблеми като удължаване на хоспитализацията и загуба на приходи и т.н.“
Същевременно за специалистите отдавна е ясно, че всеки организъм реагира различно на лечението, като понякога това различие може да е в диапазон до 20 пъти. Най-често лекарски грешки се допускат заради умора, неправилна обратна връзка, препредаване на информация и най-тежкия случай – немарливост.
След раковите и сърдечно-съдовите заболявания лекарските грешки са трета водеща причина за смъртните случаи.
В Германия годишно умират 500 човека от такива грешки, а България е от страните, които попадат на второ място от четири възможни, тоест след страните с най-добра медицина.
Делата за обезщетения след лекарски грешки в България продължават по около 4 години, което е повече от средното. Най-честата причина за това е, че основните доказателства по тях са медицинските експертизи. Понякога се налагат повторни и допълнителни експертизи. А често има проблем с намирането на вещи лица, тъй като малко лекари са съгласни да свидетелстват срещу колеги.
Ако смятате, че правата ви са нарушени може да потърсите помощ тук:
http://pravoe.bg/Article/lekarska-greshka-25
фото: Инфо-Портал Бг