Един от българските адвокати, работещи в Германия, инициира подписка за допускане на българския език като официален език при теоретичния изпит за шофьорска книжка в Германия
В мотивите си адв. Антон Йозов изтъква, че в приложение 7.1.3 от Наредбата за шофьорските книжа се посочва, че теоретичният тест за свидетелство за управление може да се провежда на 12 допълнителни език, освен на немски. Списъкът е произволен, но окончателен и федералното правителство не се опитва да го измени. Въпреки това, той представлява разлика в третирането на основата на неговия произход. Така например е неразбираемо защо хърватски и румънски са сред възможните езици, но не и български. (Хърватия се присъдени последна към ЕС, като населението й е малко над 4 млн., за сравнение – България е член заедно с Румъния още от 2007 г.)
В хода на либерализацията на вътрешния и на пазара на труда и свободното движение на хора, българската общност във Федерална република Германия наброява над 337 015 души* (важно е да се отбележи, че това е броят на лицата само с български паспорт, към него не се причисляват хората с двойно гражданство, които никак не са малко). Данните са към миналата година като също така те не отразяват броя на сезонните работници (зимния сезон в курортите). Ето защо българската общност би искала да може да държи изпита за придобиване на правоспособност и на български език. Това е важна и правилна стъпка към европейска интеграция и също така позволява на хората, които не говорят немски език, да имат достъп до висококачествено и надеждно обучение за водачи на моторни превозни срества.
Освен това тестът за свидетелство за управление по български език значително ще облекчи пътните власти, полицията и съдебната власт, а също така ще осигури правна сигурност за българите в Германия.
Според действащия закон в Германия всяко лице, което има адресна регистрация и пребиваване повече от 6 месеца в федералната република няма право да държи изпит в друга страна, освен на територията на Германия. Промените са направени още преди години за да пресечат т.нар. „шофьорски туризъм“. Заради по-ниските цени на шофьорските курсове в другите държави от ЕС много граждани, живеещи в Германия са получавали свидетелство за правоуправление от родните си държави.
Всеки, който иска би могъл да подпише петицията на следния адрес:
Още по темата можете да прочетете тук:
фото:
DW
Az sam v Wuppertal nqma na Balgarski ako znae nqkoi da mi pise blagodarq predvaritelno.