- Днес се навършват 172 години от рождението на Лудвиг II Ото Фридрих Вилхелм Баварски
- Той е крал на Бавария от 10 март 1864 г. до 13 юни 1886 г. когато мистериозно умира в езерото Щарнберг
- Погребан е в църквата „Свети Михаил“ в Мюнхен
Той е вероятно една от най-противоречивите фигури в историята на Германия. Но със сигурност Бавария днес му „дължи“ голямо признание за това, което е и това, което той е оставил за идните поколения.
дворецът Херенхимзее, фото: krysy – Blog.bg
Изхарчил е 21 млн. марки в края на XIX век, като така стопява резерв, трупан в продължение на цели 800 години. С тях обаче изгражда – замъци, дворци, театри, галерии, държавни учреждения и представителни сгради – все обекти, от които Германия днес печели стотици хиляди евро от туризъм. Освен това основава Баварския Червен кръст, Академията за изящни изкуства, Фондът за развитие на музикалната култура, който по-късно е основоположник на Вагнеровите тържества в Байройт, Мюнхенската политехника… Основава музикалното училище в Мюнхен.
Роден е на 25 август 1845 г. в Мюнхен. Едва на 18 г. наследява трона от баща си – Максимилиан Втори, който умира. Възпитан е от майка си и няколко слуги във фамилния замък Хоеншвангау (в близост до Нойшванщайн).
замъкът Хоеншвангау фото: www.cities-of-europe.com
Неговото управление днес се определя като „Златен век на баварската култура“.
Лудвиг Втори обожава музиката и поезията. Още като юноша посещава концерт на Вагнер и буквално е пленен от композитора. Когато се възкачва на престола първата му заповед е музикалният виртуоз да бъде поканен в Мюнхен. Построява му невероятен дом, поема и материалните му разходи.
В чест на Вагнер кралят построява нов оперен театър, който е съобразен с постановките на композитора, а амбицията на Лудвиг Втори е да превърне Мюнхен в музикална столица на Германия. Среща обаче яростна съпротива. Не само на правителството, но и на жителите и причината е не само твърде високата цена на проекта, но и личността на музиканта. Баварският крал не се отказва лесно – повече от година и половина продължават опитите му да убеди местния парламент, но не успява, следствие, на което Вагнер напуска града. Това поставя повратна точка в отношенията му с правителството. Лудвиг до такава степен не прощава постъпката спрямо Вагнер, че стига до идеята да премести столицата на Бавария в Нюрнберг.
През 1866 г. Бавария е изправена пред война с Прусия. Кралят е готов да се откаже от престола, за да бъде избегнат конфликта. Напуска тайно Мюнхен, за да се срещне в Швейцария с Вагнер. Връща се и вместо абдикация, обявява мобилизация. Войната продължава 3 седмици и завършва катастрофално за Бавария, която е напълно победена и трябва да изплати огромни репарации в размер на 154 млн. марки.
В личен пан тази националната катастрофа има контраотражение и кралят започва да строи и изгражда романтичните си мечти – три замъка в баварските Алпи. Докато е жив обаче е завършен само Линдерхоф, който е умалено копие на Версай. Именно това е и любимото му място.
замъкът Линдерхоф
През целия си живот Лудвиг Втори е абсолютен поклонник на френския крал Луи XIV, опитвайки се да му подражава във всичко. Линдерхоф е в стил Рококо, а отвътре изобилства от злато, фин порцелан, кристал, скъпи предмети и мебели, бижута и картини.
фото: TuttoBaviera
Изграждането на замъка Нойшванщайн е било с цел да се превърне в личното убежище на краля – недосегаемо, усамотено. Стенописите в някои от стаите свидетелстват, че тук Лудвиг II е искал да даде онези сцени на Вагнер, които той така и не получава в Мюнхен. Много от залите в двореца носят имена на спектаклите на композитора – „Тристан и Изолда“, „Лоенгрин“, „Парсифал“…
фото: heodysseyonline.com
Макар и в пълна изолация от околния свят, от политиката и правителството, Лудвиг не спира да строи. В една от пещерите в Бавария – Венера, прави малък театър за концерти и спектакли.
На 8 юни 1886 г. без да бъде прегледан от лекар, кралят на Бавария е определен за нелечимо душевно болен от параноя и безумие. Арестуван е и върнат обратно в Мюнхен, където на 10 юни 1886 г. управлението на Бавария като принц-регент поема неговия чичо Луитполд Баварски. Два дни по-късно Лудвиг II е отведен в двореца Берг, днес Щарнбергзее.
Вечерта на 13 юни 1886 г. той излиза на разходка с лекаря си Бернхрад фон Гуден. Така и не се прибира. Намират ги удавени и двамата, макар че принцът е бил отличен плувец. Разследването така и не установява какви са причините за смъртта. И до ден-днешен остава голямото съмнение, че той е бил убит.
фото: www.seehotel-leoni.com
заглавно фото: hbo.bg
Още в рубриката:
Колмар – една разходка в средновековието и не само
Венеция – La Serenissima* – не само за пътешественика
Малката Виена или кой е градът на банатските българи и на Тарзан
Панагюрското златно съкровище пак е в „дома си“
Да ви представим – Линдау – един от най-красивите пристанищни градове
[…] Кой е „Принцът от приказките“ и какво му дълж… […]
[…] Кой е „Принцът от приказките“ и какво му дълж… […]
[…] Кой е „Принцът от приказките“ и какво му дълж… […]
[…] Кой е „Принцът от приказките“ и какво му дълж… […]
[…] Кой е „Принцът от приказките“ и какво му дълж… […]