Арт инсталацията на Даниела Костова – „Мечти за бъдещето“, може да се види на емблематичната сграда Ringturm*
„Мечти за бъдещето“ това е всъщност малко дете, което гледа с будни очи, облечено в скафандър, а на шлема му има бял гълъб с разперени крила. Птицата, която може да се види на различни емблеми в космонавтиката, символизира мечтата за летене. Още преди да проходи, то мечтае за големия и широк свят. Неговата играчка е въртележка с летящи небесни тела, която се вижда от другата страна на Ringturm, загатва за промяна на перспективата: поглед към Земята отдалече, крехкостта на нашата планета, бъдещия свят на нашите деца.
Толкова много разказва проектът на българската художничка, която от години работи и живее в Ню Йорк. И както самата тя споделя с „Мечти за бъдещето“ тя се интересува от по-широката перспектива, от която гледаме към бъдещето на нашите деца.
Проектът на Даниела Костова е селектиран сред такива от цял свят и е специално избран за 12-то издание на световния конкурс, презентиран и подкрепян ежегодно от виенското застрахователно дружество. Eкспозицията е видима от всички точки на централна Виена и ще остане на фасадата през следващите три месеца.
Даниела Костова е родена в София, но от 2003 г. живее и работи в САЩ,
а през 2005-а взима диплома по електронни изкуства в Rensselaer Polytechnic Institute, Трой, Ню Йорк. Преди това завършва магистратура по живопис в софийската Академия,
а в периода 2000-2003 е диpеĸтоp и куратор на Художествената галерия в столицата. До момента има множество самостоятелни участия в общи изложби в България и по света. Носител е също на награди и стипендии в областта на съвременното изкуство.
Новата фасада на сградата официално бе открита през седмицата в присъствието на австрийския министър на външните работи и културата Александър Шаленберг и българския заместник-министър на културата Амелия Гешева.
Паралелно с това в сградата на Рингтурм бе открита и изложба на един от най-забележителните български архитекти – Стефка Георгиева, която се счита за най-известния български архитект за втората половина на ХХ век.
Изложбата може да се види до 27 септември 2019 г. в изложбения център на Ringturm (Schottenring 30/1010 Виена). Още информация в линка www.airt.at
*Ringturm – виисоката 73-метра сграда е първото офис-здание във Виена, открито през 1955 г. и издигнато на място, разрушено от бомбите през Втората световна война, заради което се е превърнало в символ на възстановяването на австрийската столица.
Традицията Рингтурм да се преобразява е от 2006 година. Ето и авторите, които са преобразявали сградата досега:
2019 г. Даниела Костова – „Мечти за бъдещето“ – България
2018 г. Готфрид Хелнвайн – „Видях това“ – Австрия
2017 г. Михаел Милунович – „Далновидност“ – Сърбия
2016 г. Иван Екснер – „Безгрижен“ – Чехия
2015 г. Таня Деман – „Летни радости“ – Хърватия
2014 г. Арнулф Райнер – „Воалът на Агнес“ – Австрия
2013 г. Дорота Садовска – „Привързаност“ – Словакия
2012 г. Ласло Фехер – „Общество“ – Унгария
2011 г. Ксения Хаузнер – „Семейно чувство“ – Австрия
2008 г. Хуберт Шмаликс – „Кула в цветове“ – Австрия
2007 г. Роберт Хамерщил – „Кулата на живота“ – Австрия
2006 г. Кристиан Лудвиг Атерзее – „Дон Жуан“ – Австрия
фото и източник: