Дългогодишни традиции, аромат на печени кестени, захаросани бадеми, глюхвайн и много, гарнирани с много топлина и уют, въпреки множеството туристи
Единственото, което липсва тази година на коледния базар в Мюнхен е снегът и истинските зимни градуси. Температурите в последните дни по-скоро напомнят на април, вместо на декември. Това разбира се не пречи на баварската столица и тази година да е домакин на множество базари.
От най-посещавания – този пред новото кметство в центъра на Мюнхен, до средновековния, който потапя в атмосферата на отминалите векове или пък до зимния Толвуд, провеждащ се на мястото на Октобрефест.
Ако питате баварци ще ви кажат, че тук е най-прекрасният Вайнахтсмаркт (Коледен базар) в цяла Германия. Навярно имат основание и тази претенция не е без покритие, имайки предвид неговата 5-вековна история.
Традицията на Коледните базари в Германия е от преди 580 години. Смята се, че първият базар се е провел в Дрезден.
На Коледа тук замирисва още през ноември. Във въздуха ухае на печени кестени – напомняйки, че есента е дошла с всичка сила. На този аромат обаче съперничат павилионите с карамерилизирани бадеми, джинджифилови сладкиши, печени ябълки и… разбира се традиционната немска напитка за това време – глюхвайн (сладко вино, понякога от боровинки, с подправки). Коледното настроение допълнително се подсилва и от приятната музика на хорове и духови оркестри. За украсата няма да споменаваме… Тя е просто като в приказка, в която очакваш вълшебствата да започнат веднага!
Коледният базар в Мюнхен започва в последните дни на ноември – началната дата е различна за различните места.
Краят на ХІV век – оттогава датира първият организиран коледен базар в Мюнхен, като днес организаторите се придържат и отдават изключително значение на традициите от миналото. По давност го конкурира единствено Christkindlmarkt във Виена, който има своята 700-годишна история.
В миналите векове Мюнхенският базар е носел името Пазар на Свети Николай. Отколешната традиция е съхранена до степен, в която целият град се превъплъщава в една невероятна коледна сцена, в която гостите са не просто посетители, а участници в забавленията. Коледният базар е разположен на 20 хиляди кв.м. само в центъра на града. По многобройните щандове могат да се намерят занаятчийски стоки, ръчно изработени фигурки за коледното дърво, могат да се купят и дървени детски играчки, сцени от Рождеството на Христос и да се опитат местните деликатеси като вурст, кезебретцел, топли картофени пайове и много други вкусотии от немската кухня.
Подготовката за Коледа в най-южната част на Германия – Бавария започва почти непосредствено след приключването на Октоберфест. Именно на мястото на бирения фест се провежда Tollwood базар. На него основен акцент са ръчно изработените подаръци и много музика на живо.
Впрочем истината е, че с приключването на Октоберфест постепенно сувенирите, свързани с немския празник започват да отстъпват място по рафтовете на коледната украса. Ако имате достатъчно време можете да посетите всеки един базар – а те са на над 20 места в Мюнхен. (Подробности за тях може да намерите в края на статията в посочения линк).
Непосредствено до най-очарователния централен площад – Мариенплац, е разположена най-голямата сцена с ясла в Германия. Друг не по-малко популярен базар в съседство (зад Мариенплатц) е Crib Market.
Близо до Одеонсплатц може да се види и средновековен базар.
Само на една спирка с метрото – на Карлсплатц пък е изградена и най-голямата отркрита зимна пързалка, на която има място дори и за напълно начинаещите със специалните мечки-учители.
Ако продължите разходката към Зендлингер тор ще попаднате под обаянието на друг тематичен базар.
КРАМПУС МАРАТОН
До настъпването на Коледа в Мюнхен се организира и Крампус маратон – всъщност това е онзи страховит немски коледен герой, който се „явява” на непослушните деца.
Индивидуалното посещение на Мюнхен от България е по-бързо и понякога дори по-евтино, отколкото с железницата София-Варна. Два нискотарифни превозвача в конкуренция предлгат атрактивни цени до Меменгин (летище Алгой) понякога за по 30 евро в двете посоки. Въпреки че летището е на около 100 км., има добре организиран трансфер с автобус или влак. Не забравяйте обаче солидни джобни, защото баварската столица държи първенството по стандарт в цяла Германия.
Така например от 15 декември еднопосочният билет за градски транспорт е 3.30 евро.
Въпреки, че на пръв поглед коледните базари навсякъде в немската република изглеждат еднакви, всъщност всеки от тях си има своите собствени традиции и привлича с различни атракции.
Не забравяйте обаче, че повечето коледни базари в Германия затварят врати точно на 24 декември.
авторска рубрика: Димитрина Пандурова
Още в Култура и Туризъм:
Германия, провинция Бавария
Веселите къщи на Хундертвасер или кой е австрийският Гауди?
Кралското езеро и неговите 100 годишни лодки
С деца в Бавария – поредица – I част
С деца в Бавария – поредица, II част