Home Хоби Великденски козунаци

Великденски козунаци

482
0
SHARE

Козунаци правя от доста години и тъй като обичам да експериментирам съм пробвала доста рецепти.  Рецептата, която ще споделя с Вас е тази, с която до сега не съм имала провал. Козунаците стават пухкави и вкусни, а  ако се спазват някои важни правила, винаги са налице и така желаните конци.

                  Та като стана дума за конците – знаем, че те са видими  глутенови нишки, а глутенът е белтък, съответно, за да имаме конци трябва да използваме силно бяло брашно. От лимец, ръж и т.н няма как да станат. По магазините за улеснение вече продават брашно за козунаци и аз използвам такова. Спокойно можете да му се доверите.
                 За хубави конци е нужно и мазнината в тестото да е повечко. Най-добре е да се използва течна и твърда мазнина. Пробвала съм само с твърда и само с течна. Има разлика и то голяма. Затова ги съчетайте.
                 Най-важното условие, за да станат конци обаче си остава месенето. За да се получат  хубави глутенови нишки, тестото трябва продължително да се измеси, като най-добре е това да става чрез издърпване и  разтягане в една посока. Отделете си достатъчно време и се въоръжете с търпение. Процесът е бавен, но резултатът си заслужава!!!

Необходими продукти:

6 яйца
250 гр. захар + 2 с.л течен подсладител /подсладителят се ползва по-желание и без него става/
400 мл. прясно мляко
140 гр. твърда мазнина / аз слагам по равно масло и мас/
110 мл. олио
1 кубче прясна мая
1 – 1.2 кг. брашно
1 щипка сол
3-4 ванилии
кора от лимон
Начин на приготвяне:
Всички  продукти трябва да са на стайна температура, затова предварително ги извадете от хладилника, за да се темперират.
В дълбок съд пресяваме брашното 2-3 пъти, за да се обогати с кислород. При мен се получават и само с едно пресяване, но който иска да си спази всичко, нека го направи. Най-добре отделете част от брашното и ще го добавите допълнително, ако е необходимо, защото всички продукти варират по качество и количество. Има различен размер яйца, а брашното също абсорбира по различен начин и затова е най-добре да си оставим настрана част от брашното и да го добавяме в зависимост от гъстотата на тестото.
В купичка сипваме част от прясното мляко, натрошеното кубче мая, малко захар и 1-2 лъжици брашно. Леко разбъркваме и оставяме маята да се активира.
В друг съд разбиваме хубаво с миксер яйцата и захарта. Добавяме и солта.
В пресятото вече брашно правим кладенче и изсипваме активираната мая, яйчната смес, млякото и есенциите. Започваме да месим, като добавяме от отделеното брашно по малко, ако е нужно.  Още на този етап се стремим да месим чрез издърпване и разтягане на тестото.
След като сме приключили с  добавянето на брашното и добре сме омесили тестото, го  прехвърляме върху плота и продължаваме да месим като  топим ръцете си в разтопената мазнина и постепенно усвояваме само половината от нея. Това се прави, за да улесним маята да си свърши работата 🙂
Трябва да се получи хубаво меко тесто, което съвсем малко „лепне“.  Не бива да е прекалено меко и да лепне много, защото това означава, че брашното не е  достатъчно, за да  има конци, а и трудно се оформя и сплита после, не бива и да е твърдо, защото тогава козунаците няма да са пухкави и на конци.
Слагаме готовото тесто да втасва за около 1 час в дълбок съд. Мажем го от горе с мазнина, за да не изсъхва и го пъхаме в найлонова торбичка. Трябва да удвои обема си.
Ето как изглежда моето.
А така изглежда втасалото тесто:
Следва второто месене и усвояване на втората половина от мазнината. Това става пак постепнно. Според мен това е НАЙ-ВАЖНОТО ИЗМЕСВАНЕ и аз му обръщам най-голямо внимание. Отнема ми около 30 минути, като изтеглям чрез преобръщане, мажа с мазнина, сгъвам на плик и продължавам да разтеглям.
След като сме вмесили цялата мазнина и сме месили достатъчно дълго, оставяме тестото отново да втасва за около 1 час. През това време си приготвяме плънката.
Втасалото тесто вадим на намаслен плот и го разделяме на две топки – за два големи козунака. Ако решите може да направите три по-малки.  Всяка от топките разделяме на още три. Внимателно без да точим, за да не извадим въздуха, само с ръце оформяме фитили, които разтягаме леко на страни, за да се получи кора. Слагаме желаната плънка и оформяме отново фитили.
Същото правим и с останалите две топки. Трите фитила усукваме един по един и сплитаме.

Сплетеният козунак поставяме в достатъчно дълбок, намаслен съд. Може да използвате и хартия за печене. Аз нямам форми за козунак и затова ги пека в дълбок съд от йенаглас, който позвалява да се вижда процеса на печене  или в голяма тенджера с метални дръжки. Какъвто и съд да изберете важно е козунакът да не  заема повече от 1/3 от обема му, защото при печене расте много и ще му е „тясно“.

Следва ново втасване.
Тази рецепта е общо с три втасвания, но пък резултатът е ненадминат.

Втасалият козунак мажем с белтък или жълтък в зависимост дали харесваме да е по-тъмен или по-светъл от горе. Ръсим със захар и пожелание с филирани бадеми.

Печем в леко загрята фурна и постепенно вдигаме градусите до 170 – 180 градуса. Покриваме с фолио, за да не изгори и първите 20-30 минути не отваряме. Фолиото само е поставено върху съда за печене. Краищата му не са подвити по ръба на съда!!! Печем средно от 40-50 минути в зависимост от големината на козунака и от самата печка. Следим непрекъснато и когато преценим, че козунакът е готов го пробваме с дървено шишче или клечка за зъби.
Изпеченият козунак се вади от фурната и се поставя върху решетка, за да изстива. Покрива се с кърпа.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here